SİZİ ARAYALIM

Sizi ArayalımMail hizmeti aldığım sunucuya alan adıma özel SSL sertifikası koymak istiyorum

SSL sertifikalarının mail hizmeti ile birlikte kullanılması son dönemde yaygınlaşmaya başlamıştır. SSL sertifikası mail hizmeti aldığınız sunucu üzerinde kurulduktan sonra kurum içi mail alış verişiniz azami güvenlik seviyesine gelmektedir. Öyleki herhangi bir bankanın kullanmakta olduğu SSL sertifikasının sağladığı güvenlik imkanı hangi derecede ise mail hizmeti aldığınız sunucunun SSL protokolü kullanarak yaptığı tüm iletişim aynı derecede güvenli olacaktır.

Private Cloud UzmanPosta sunucusu tümüyle tek bir kuruma hizmet verdiği için SSL sertifikaları da tek bir alana adı üzerindeki tek bir hostname e bağlı olduğu için SSL sertifikanızı Private Cloud UzmanPosta mail hizmeti üzerinde kullanabilirsiniz. Örneğin alan adınızın uzmanposta.com olduğunu ve mail sunucunuzu da mail.uzmanposta.com olarak çalıştırdığınızı düşünelim. Alacağınız SSL sertifikası uzanposta.com alan adı ve mail.uzmanposta.com hostname i için satın alınmalı ve sistem üzerine yüklenmelidir.

SSL sertifikası kurulduktan sonra web mail hizmetinizi https adı verilen güvenli protokol ile kullanabilirsiniz. SMTP, POP3 ve IMAP servislerini kullanarak yaptığınız mail alış verişinizi secure mode larda yapabilirsiniz. Sunucunuzda kurum içinden gelen ve kurum içinde bir başkasına ulaştırdığınız tüm mesajlar şifrelenerek işlem görür ve %100 güvenli halde mesaj alış verişi yaparsınız.

Private Cloud UzmanPosta Hijyenik Posta antispam antivirüs eki nedir ne fayda sağlar

Private Cloud UzmanPosta email hizmetimiz alt yapısında kullanılan Zimbra platformunun antispam ve antivirüs desteği ile gelmektedir. Bu destek dünya genelinde milyonlarca kişi tarafından kullanılmakta olan Clamav ve Spamassasin açık kaynak kodlu ürün projeleri üzerine kuruludur ve kesinlikle çok güvenilirdir.

Hijyenik Posta olarak adlandırılan ve firmamız tarafından geliştirilmiş olan ürünümüz yukarıda anlatılan projelere göre bazı artılar sağlamaktadır. Hijyenik Posta üzerinde antivirüs ve antispam için kullanılan imzalar ve değerlendirme dosyaları ticari bir platforma dayalıdır. Güncellemeleri ve desteği kurumsal olarak verilen bu ürünlerin dosya güncellemesi yoktur. Bunun yerine kendisine ulaşan email içeriğinden anında çıkarılan ve footprint diye nitelendirilen ayakizi değerlerinin merkezi sunuculardan karşılatırılması ile virüs ve spam kontrolü yapılmaktadır. İmza güncellemeleri merkezi sunucularda yapılır yapılmaz Hijyenik Posta anında bunları kullanmaya başlar ve güncelleme gecikmesi yahut bozuk güncelleme dosyası gibi problemlerden etkilenmez. Ayrıca dünya genelinde olan ani spam veya virüs çıkışlarında çok hızlı savunma imkanına sahip olur. Zeroday olarak tabir edilen ataklar bu sebeple Hijyenik Posta sunucularında çok çabuk savunma karşılığı bulmaktadır.

Private Cloud UzmanPosta ya eklenebilen Hijyenik Posta ürünü aynı zamanda kullanıcı hesaplarına kadar inebilen kara liste beyaz liste tanımlamaları yapmayı sağlamaktadır. Bu listeleri kullanıcılar kendi email hesaplarına ulaşan kullanıcı adı ve şifreler ile yapabilmektedir. Private Cloud UzmanPosta sistemini yöneten kişiye hiç bir iş yükü oluşturmadan rahatlıkla kendi ihtiyaçlarını karşılayabilirler.

Hijyenik Posta çok büyük bir avantaj olan Karantina Bölgesi hizmetini sağlamaktadır. Karantina Bölgesi, spam olma ihtimali olan mesajların kullanıcıya ulaşmadan farklı bir noktada bekletilmesini ve kullanıcıya bunların raporlanmasını sağlayabilen bir mekanizmadır. Böylece size mesaj gönderen kişinin mesajı direk reddedilecek yahut sisteme alınıp sizin gözününden bir sebeple kaçmasına neden olunacak iken, bu mesajları rahatlıkla görebilecek ve gerekirse email gönderen adresi beyaz listenize koyabilme imkanına sahip olursunuz.

Bu anlatılan avantajların yanında Hijyenik Posta kullanımı çok önemli bir artı daha sağlamaktadır. Zimbra platformu antivirüs ve antispam modülleri kendi üzerinde çalıştığında sistem üzerinde ayrılan işlemci ve bellek kaynaklarının büyük bir bölümünü bu işler için ayırmaktadır. Hijyenik Posta kullanımı bu servislerin durdurularak bahsedilen kaynakları kullanmamasını sağlar. Bu sayede aynı sunucu üzerinde hem daha fazla hesap açabilirsiniz hem de performansınız yükselir.

Hijyenik Posta hizmeti Private Cloud UzmanPosta hizmetine eklenir iken alan adı ve kullanıcı sayısına endeksli olarak verilmektedir. Fiyatlaması buna uygun olarak yapılarak sisteminizde kullanacağınız istediğiniz alan adlarına eklenebilir. Böylece bir sistemde birden fazla alan adına email hizmeti açma imkanınız olduğu gibi tümüne Hijyenik Posta ürünü satın alma zorunda olmadan istediklerinize bu hizmeti ekletebilirsiniz.

Neden birden fazla Private Cloud UzmanPosta ürünü var

Private Cloud UzmanPosta ile gelen avantajların tümü hizmete ayırılan kaynakların sizin tarafınızdan uygun gördüğünüz şekilde bölümlenmesine bağlıdır. Örneğin kurumunuzun ihtiyacı 15 adet ayrı alan adına 40 ar adet farklı email adresi açmak ise bunu rahatlıkla yapabilir ve herhangi bir ek ücret ödemek durumunda kalmazsınız. Sizi adetsel açıdan limitleyen herhangi bir parametre yoktur.

Private Cloud UzmanPosta email hizmetindeki her paketin birbirinden farklı disk alanları bulunmaktadır. Bu disk alanı hizmetin kaç alan adına kadar kullanılabileceğini gerçekte öngörebileceğiniz faktör olarak görülebilir. Sunucuya açacağınız email adresi ve bunların bağlı olduğu alan adlarının adeti kısıtlanmasa da, bu email hesaplarının sunucu üzerinde kullanacağı disk miktarı bu alana endeksli olacaktır. Sisteme açacağınız alan adı adedi ve email hesabı ne kadar olursa disk alanının paylaşanı o kadar olacaktır.

Bu sebeple Private Cloud UzmanPosta hizmetimiz birden farklı ürün olarak tanımlanmıştır. Her paketin içinde bulundurduğu disk alanı ürün tercihinizin şekillenmesine yardımcı olacaktır. Ne kadar

Private Cloud UzmanPosta ile gelen kurumsal anında mesajlaşma platformundan bahsedebilirmisiniz

Private Cloud UzmanPosta mail hizmetimizi aldığınızda sadece size özel çalışan ve bir başka kurum veya kişi ile paylaşmadığınız bir eposta sistemi almış olursunuz. UzmanPosta hizmetlerimiz için kullanmakta olduğumuz Zimbra (TM) platformu, içinde özellik olarak bir anında mesajlaşma sunucu yazılımını da içermektedir.

Günlük İnternet kullanımın da bilgisayarlarımız da çalıştırdığımız MSN Messenger(TM) , Yahoo Messenger(TM) ve Gtalk(TM) a benzer ücretsiz bir yazılım olan Pidgin programı, Private Cloud UzmanPosta sunucusu üzerindeki anında mesajlaşma sunucu yazılımına entegre olarak çalışabilmektedir. Bu yazılım kullanıcı bilgisayarına kurulur ve Private Cloud UzmanPosta sisteminde eposta hesabı olan bir kullanıcı bu hesap bilgilerini bu programa kimlik bilgisi olarak girebilir. Kurum içinde eposta hesabı sahibi olan tüm kişiler bu yazılımı kurup kendi kimlik bilgilerini girerek kendi aralarında aynen messenger yazılımlarında olduğu gibi görüşme yapabilirler.

Bunun kuruma getireceği avantaj bir çok konu da olabilir. Öncelikle tüm bu yazışmalar kuruma ait Private Cloud UzmanPosta sunucusundan başka bir yere gitmeyecek ve tümüyle kurum içinde kalacaktır. Kullanıcı ve sunucu arasındaki tüm iletişim SSL sertifikası ile yapılacak ve iletişimin güvenliği en üst seviyede olacaktır. Yapılan tüm kurum içi yazışmalar geçmişe dönük sunucu üzerinde depolanabilecek ve gerektiğinde kullanıcının kendisi tarafından incelenebilecektir. Bunun dışında kurum dışında iken web ara yüzü üzerinden sisteme girildiğinde de yine web ara yüzü içinde bulunan anında mesajlaşma ekranı üzerinden kurum içinde online olan kullanıcılara erişmeniz mümkün olacaktır.

Sistemlerinize, tüm İnternete açık ve kontrolü sizde olmayan bir messenger yazılımı yükleyerek gelebilecek zararlı virüs, trojan, vb. yazılımlar sebebi ile kurumunuzu tehditlere maruz bırakabilirsiniz. Bunun yerine Private Cloud UzmanPosta ile bu tehditlerden korunabilecek ve yine anında mesajlaşma platformu kullanıyor olacaksınız. Bu sistemi destekleyen Pidgin yazılımı aynı zamanda MSN Messenger, Yahoo, Gtalk, AOL gibi diğer messenger hesaplarını da desteklemektedir. Tek bir program ile hem kurum içi mesajlaşmanızı sağlar hem de internete açık diğer messenger hesaplarınızı aynı anda kullanırsınız.

Private Cloud UzmanPosta ürünü hangi altyapı ile çalışır nasıl yönetilir

UzmanPosta email hizmetleri Zimbra ürünü üzerinde çalışmaktadır. Private Cloud UzmanPosta ürünümüz sadece tek bir müşterimize ayırılmış sunucu üzerinde ve dedike olarak kurulmuş Zimbra ürünü ile çalıştırılmaktadır. Alt yapı tümüyle POSIX uyumlu bir işletim sistemi olan Linux operating system üzerine kuruludur.

Açık kaynak kodlu Zimbra email sistemininin web tabanlı olan yönetim ara birimi tümüyle İngilizcedir. Sistemin yönetimini yapacak olan admin hesapları Zimbra içinde kurulu olan tüm alan adlarının hepsini görür ve farklı alan adları için farklı yöneticilerin olması mümkün değildir. UzmanPosta sistemi Zimbra platformunun Türkçe olarak yönetilebilmesini ve birden fazla alan adına farklı yönetici kullanıcılar atanabilmesini sağlar. Bu şekilde farklı alan adları farklı yönetici kullanıcıları tarafından görülmeden, herkesin yetkisi çerçevesinde yönetilmesine izin verir.

Private Cloud UzmanPosta sunucusuna açılabilecek alan adı ve mail hesap adedi nedir

Private Cloud UzmanPosta mail hizmeti alan adı ve mail hesabı konusunda cömerttir. Bu mail hizmetimizin çalıştığı sunucu sadece tek bir müşterimize hizmet verir. Sunucunun tüm kaynakları tamamen tek müşteri için rezerve edilmiştir. Bu şekilde sunucuya ait kaynaklar yönetici tarafından herhangi bir adet kısıtlaması olmaksızın bölümlenebilir.

Private Cloud UzmanPosta sunucu hizmetimiz asgari 50 GByte storage disk ile gelmektedir. Bu disk alanı dolana kadar herhangi bir kısıtlama olmaksızın alan adı ve bu alan adına bağlı hesap açarak mail hizmeti kullanabilirsiniz. Sistem üzerindeki yük ve buna bağlı olarak değişen sistem performansını gözleyebilir buna uygun olarak sisteme daha fazla alan adı eklemeyi veya hesap açmayı planlayabilirsiniz.

Private Cloud UzmanPosta mail hizmetine neden ihtiyacım olabilir

UzmanPosta mail hizmetleri kurumsal ihtiyaçlara göre hazırlanmıştır. Her kurumun elektronik posta işletim süreci birbirinden farklı olabilir. Private Cloud UzmanPosta mail hizmetini seçmeniz için size makul gelebilecek bir çok sebep sayabiliriz.

Kullanıcı adediniz az iken eposta alışverişiniz çok fazladır. Birden fazla alan adınız olduğu için, çok alan adına ek bir maliyet oluşmadan eposta hizmeti açabildiğiniz bir servis arıyorsunuzdur. Sunucunun tümüyle size çalışmasını ve hizmet aldığınız platformu başkası ile paylaşmadan kullanmayı istiyorsunuzdur. Daha büyük bir kapasiteyi daha esnek bir şekilde ihtiyaçlarınıza göre kendiniz planlayarak paylaştırmayı istiyorsunuzdur. Private Cloud UzmanPosta sunucusu ile birlikte gelen kurum içi ve sadece size ait olan anında mesajlaşma alt yapısını kullanıp son kullanıcılar için hazırlanmış msn messenger vb. gibi yazılımların kurum içi iletişim amaçlı kullanımını engellemek istiyorsunuzdur.

Tüm bunlar bir çırpıda sayabileceğimiz ve Private Cloud UzmanPosta kullanmanıza sebep olabilecek etkenlerdir. Aslında en önemli kazanç Private Cloud UzmanPosta kullanarak, kurumsal bir elektronik posta ve ortak çalışma platformunu kendiniz kurma, yönetme derdi olmadan, çıkabilecek tüm yazılımsal ve donanımsal arızalarda kendiniz çözüm üretmek zorunda kalmadan, bu süreçleri profesyonel bir kadronun çözümlediği bir servis alıyor olmanızdır. Bu sistemi verimli bir şekilde kullanarak eposta servisini dertli bir konu olmaktan çıkarıp, kurum içinde kesintisiz aldığınız bu hizmet sayesinde kazandığınız zamanı kendi işlerinizde kullanabilirsiniz.

Kurumumuza ait sunucu üzerinden giden ve gelen postaları yedeklemek istiyorum

Kurumlar günümüz de iletişim aracı olarak en fazla e-mail alış verişini kullanmaktadır. Kurumsal politika gereği aldıkları ve gönderdikler mesajları yedeklemek istemeleri ve bunlara ihtiyaç duyulduğunda geri dönüp bakabilmeleri çok büyük önem arz etmektedir. UzmanPosta servislerinin Private Cloud olarak çalışan modeli sadece bir kuruma özel olarak hizmet vermek üzere tasarlanmıştır. Bu sebeple kurumsal ihtiyaçlara göre sistem konfigürasyonu yapmak mümkündür.

Private Cloud UzmanPosta mail hizmeti sisteme gelen tüm mesajların ve sistemden çıkan tüm mesajların bir backup hesabı üzerinde toplanmasına izin vermektedir. Bu hesap kurumun uygun gördüğü sürelerde içindeki mesajlar alınarak boşaltılabilir yahut mesajlar uygun görülen süre için sunucuda bırakılabilir. UzmanPosta web mail hizmetinin gelişmiş arama fonksiyonu sayesinde her türlü kriter kullanılarak bu eski mesajlar rahatça irdelenebilir ve içinden uygun mesaja ulaşılabilir.

Tümüyle kuruma özel bir mail sunucunun getirdiği en önemli avantajlardan birisi de sunucu konfigürasyonunun firmanın ihtiyacına uygun şekilde şekillendirilebilmesidir.