SİZİ ARAYALIM

Sizi ArayalımZimbra nedir UzmanPosta ile Zimbra mail server arasında ne ilişki var

Zimbra mail server Linux üzerine kurulan ve Microsoft Exchange ile Lotus Notes email platformlarına alternatif olarak kullanılabilen bir workgroup çalışma platformudur. Zimbra Open Source (açık kaynak kodlu) bir proje olarak başlamış sonrasında Open Source versiyonu ile birlikte ticari olarak pazarlanan Zimbra Professional Edition, Zimbra Network Edition ve Zimbra Hosted Edition ları üretilmiş bir plaformdur. Linux gibi kararlı bir işletim sistemi ile birlikte gayet kararlı bir email hizmet platformu olan Zimbra bir araya gelerek Microsoft ve IBM firmalarına ciddi bir rakip haline gelmiştir.

Zimbra platformu UzmanPosta tarafından email server olarak tercih edilmiştir. UzmanPosta Zimbra platformuna değer katan yazılımlar geliştirerek Zimbra Open Source platformun kullanıcıları tarafından çok uygun bir hizmet olarak kullanılmasını sağlamaktadır.

Zimbra platformunu sizde kurumunuz içinde kurup çalıştırabilir bu avantajlara kendi kontrolünüzde ulaşabilirsiniz. www.zimbra.com sitesi üzerinden indirebileceğiniz ve demosuna ulaşabileceğiniz yazılımın Open Source versiyonu tümüyle ücretsizdir.

UzmanPosta servislerini masaüstü e-posta istemcim ile kullanabilirmiyim

Tüm UzmanPosta mail hizmet tipleri masaüstü e-posta istemcileri ile %100 uyumludur. Bu istemcilerin kullandığı POP3, SMTP ve IMAP gibi mesaj alışverişini sağlayan protokollerin tümü uZman Posta sistemi tarafından desteklenmektedir. Kullanmakta olduğunuz yazılım ne olursa olsun son kullanıcı tarafından çalıştırılacak bir e-posta istemcisi ise yukarıda belirtilen standartlara uyumlu olması gerekmektedir. Bu sebeple Paylaşımlı, Public veya Private Cloud UzmanPosta mail hizmetlerini her türlü e-posta istemci yazılımı ile kullanabilirsiniz.

Bir kaç isim vermek gerekirse Microsoft Outlook Express(TM), Microsoft Outlook 97 2000 2003 ve 2010, Mozilla Thunderbird tüm sürümleri, Apple Mail, Entourage ve Eudora UzmanPosta mail hizmeti tarafından desteklenir.

UzmanPosta alt yapısı hakkında bilgi verebilirmisiniz

UzmanPosta alt yapısı bir tek sistem üzerine kurulmuş bir elektronik posta sunucusundan ibaret değildir. E-posta iletişiminin en pürüssüz ve hızlı hale gelebilmesi için mesaj akış protokolleri bütün detayları ile incelenmiş ve sistem alt yapısı bunun üzerine kurulmuştur.

UzmanPosta alt yapısının temelinde yedeklilik vardır. Teknik olarak mümkün olan her nokta aktif olarak, teknik mecburiyetlerden dolayı bazı noktalar ise pasif olarak yedeklenmiştir. E-posta akış mantığının getirdiği imkanlar ile gelen ve giden mesajlar farklı coğrafyasal konumlar üzerinden geçebilirler. Sistemin size ait mesajları bulunduran sunucular dışındaki tüm parçaları farklı noktalarda olacak şekilde yedeklenmiştir.

E-postalarınızın bulunduğu sunucular hiç bir şekilde İnternet üzerindeki diğer sunucular ile ilişki kuramaz. Sadece sunucu kullanıcıları yani sizler, kimlik doğrulaması sonrasında e-posta yazılımlarınız ile veya web ara yüzü vasıtası ile sunucuya ulaşabilirsiniz. Alt yapının İnternet dünyası ile karşı karşıya olan bölümü sadece e-posta firewall sistemlerimizdir. Size gelen mesajlar öncelikle bu noktalardan geçerler ve aldığınız mail hizmet tipine göre filtrelenerek size ait hesabın bulunduğu sunucuya firewall tarafından gönderilirler.

Sizin dışarıya gönderdiğiniz mesajlar ise yine farklı bir sunucu ailesi üzerinden size ait e-postaların bulunduğu sunucuya uğramadan alıcısına gitmektedir. Size ait sunucuya sadece bu mesajın bir kopyası kontrollü olarak ulaştırılır.

Mail hizmet tipine göre her müşterimiz için bir mesaj yedekleme alanımız vardır. Size gelen ve giden e-postalar anında yedeklenirler. Bu postalara ihtiyaç olduğunda yönetici kullanıcı ulaşabilir ve mesaj içeriğini görmeden ilgili kullanıcısına mesajın tekrar gönderilebilmesini sağlayabilir.

UzmanPosta neden birden fazla web ara yüzüne sahiptir

UzmanPosta web ara yüzü birden fazla amaç için üretilmiştir. Zengin içerikli olan web ara yüz ile en profesyonel e-posta istemci yazılımları kadar geniş fonksiyona sahip bir web mail ekranı gelmektedir. Mesaj filtreleme, klasör yapılandırma, takvim yönetimi gibi sadece gelişkin yazılımlarda bulunan fonksiyonlara, ajax temelli bu ara yüzden direk olarak ulaşırsınız. Standart içerikli olarak seçilen ara yüz ile daha yavaş bağlantılarda kullanılan webmail ekranına ulaşırsınız. Bu sayede İnternet erişiminiz yavaş olsa da tüm fonksiyonları kullanabilirsiniz. Üçüncü ara birim ise mobil cihazlar içindir ve daha küçük ekran boyutları için tasarlanmıştır. Hem düşük hızlarda kullanımı rahattır hem de ekran darlığı sebebi ile oluşan problemlerin üstesinden gelir.

Her üç erişim ara yüzünde de web tabanlı çalışırsınız ve SSL desteği bulunur. Mail hizmetimizin tüm ara yüzleri ile aynı mesajlara ulaşıp istediğiniz kişiye mesaj gönderebilirsiniz. Sunucu tarafında oluşan adres defterini bu ekranlarda rahatça kullanmanız ve yönetmeniz mümkündür.

UzmanPosta mail hizmeti BlackBerry kurumsal sistemleri BIS - BES ile uyumlumudur

Kurumsal elektronik posta iletişiminde mobil cihazlar ve onları destekleyen yazılımlar çok önemli yer tutarlar. Bu cihazların başında gelen BlackBerry(TM) ürünleri ve onların e-posta alışverişine yardımcılık eden BIS ve BES platformları UzmanPosta mail hizmeti ile %100 uyumludur. E-posta kutunuza mesaj ulaşır ulaşmaz mobil cihazınızda bu mesajı görürsünüz.

Açık bir bilgisayar sistemi ve üzerinde çalışan aktif bir e-posta yazılımınız dahi olsa, yeni gelen bir mesajın BlackBerry mobil cihazınıza çok seferinde daha hızlı ulaştığını görecek ve hayret edeceksiniz.

UzmanPosta ile mesajlar gönder al yapmadan sistemime ulaşıyor, sebebi nedir

UzmanPosta kullandığı alt yapı sebebi ile bir çok mail hizmetinden daha üstün avantajlara sahiptir. Kullanıcının e-posta istemci yazılımı ile gönder al yapılması sırasında UzmanPosta sunucusu ile kurulan bağlantı hemen kapanmaz. Sunucu bu bağlantıyı sistemin elverdiği sürece açık bırakır. Kullanılan iletişim protokolü IMAP veya Secure IMAP ise bağlantıyı sürekli açık tutmaya çalışır.

IMAP protokolü e-posta istemcisi ile UzmanPosta sunucusuna birebir eşleştirir ve hem sunucu tarafında hem de kullanıcı sisteminde mesajlar birbirinin kopyası gibi bulundurulur. Kullanıcı sisteminde bir işlem yaptığında eş zamanlı olarak sunucu da aynı işlemi kendi tarafında yapar ve bu arada yeni gelen bir mesaj var ise kullanıcı daha gönder al demeden e-posta istemci yazılımına bu mesajı ulaştırır.

İletişim güvenliğime UzmanPosta mail hizmeti nasıl bir katkı sağlar

UzmanPosta mail hizmetlerinin tümü azami iletişim güvenliğini sağlayacak güvenli e-posta alışveriş protokollerini destekler. Standart e-posta hizmetlerinin çoğu mesaj alıp verirken SMTP ve POP3 adını verdiğiniz protokoller ile hizmet vermektedir. Bu protokoller ile mesaj alıp verirken kullanıcı adınız, şifreleriniz ve sonrasında da mesajınızın içeriği herhangi bir şifreleme yapılmadan taşınır. Sizin bilgisayarınızdan e-posta sunucusuna veya e-posta sunucusundan size doğru bir şifreleme olması için bu protokollerin güvenli olan versiyonlarını destekleyen bir sistem kullanıyor olmanız gerekir. uZman Posta mail hizmeti tüm bu protokolleri desteklemektedir.

Secure SMTP olarak bilinen güvenli mesaj alma ve gönderme protokolü UzmanPostanın standart tercihidir. Aynı şekilde mesajların size gelmesini sağlayan POP3 protokolünün güvenli versiyonu POP3S standart olarak desteklenir. Kurum içi yapacağınız tüm yazışmalar azami güvenli olarak hareket ederken kurum dışı tüm mesaj gönderimlerinde de UzmanPosta sunucuları öncelikle güvenli protokolleri kullanarak karşı sunucular ile bağlantı kurmayı dener.

Web üzerinden kullandığınız e-posta arayüzümüz SSL desteklidir. Tüm mesajlarınıza web sayfalarından ve SSL ile ulaşabilirsiniz. Bu sayede hangi bilgisayarı kullanırsanız kullanın şifrenizin güvensiz protokoller yüzünden çalınması veya okuduğunuz içeriğin bir başkası tarafından görüntülenmesi mümkün olmayacaktır.

UzmanPosta mail hizmeti tüm iletişim protokollerinin güvenli olan versiyonlarını standart olarak destekler. Secure SMTP, POP3S, IMAPS ve HTTPS protokolleri servislerimize kullanmaya başladığınız andan itibaren desteklenir.

UzmanPosta mobil iletişim operatörleri ile uyumlumudur

UzmanPosta ülkemizde hizmet veren tüm mobil operatörler ile %100 uyumlu bir mail hizmetidir. Hangi operatörün kullanıcısı olursanız olun UzmanPosta sunucuları üzerinde bulunan mesajlarınıza rahatça ulaşabilir ve yeni e-posta mesajlarınızı gönderebilirsiniz.

Operatörlerin hizmetlerini ister cep telefonu, ister akıllı telefonlar ister notebook veya benzeri bilgisayar sistemleriniz ile kullanın normal İnternet bağlantısı ile alabileceğiniz tüm mail hizmetlerini birebir almaya devam edebilirsiniz. ADSL veya benzeri bir İnternet bağlantısı ile alacağınız mail hizmetini birebir mobil operatör hizmetleri ile alırsınız.

Yurt dışı seyahatlerinizde ve mobil cihazlarınızı dolaşım modunda kullanırken aynı hizmetlere ulaşabilirsiniz, hiç bir engelleme veya kısıtlama söz konusu değildir. İlgili ülkenin operatörleri ile yaşadığınız problemleri aşmak için mobil web ara yüzümüz kullanımınıza hazırdır.

UzmanPosta servisleri arasında ne fark var

UzmanPosta mail hizmetlerinin tümü aynı alt yapıyı kullanmaktadır. Servis tipleri kurumsal ihtiyaçlara göre farklı şekilde paketlenmiştir. Servisler arasındaki fark hizmet kalitesi veya platform bazında değildir, paketlerin kullanıcı profillerine göre şekillendirilmiş olmasından gelir.

Örneğin yedi kişilik bir kurumun bütün işleyişi e-posta iletişimi üzerine kurulu olabilir ve bu sebeple UzmanPosta'nın tüm artı özelliklerinden faydalanmak isteyebilir. Benzer büyüklükte başka bir kurum ise e-posta iletişimini faks cihazına benzer bir şekilde kullanıyor olabilir ve bu sebeple daha makul fiyatlı ama düzgün bir hizmet için müşterimiz olur. Büyük kurumlar ise birden fazla alan adına sahip olabilirler ve sadece kendilerine ait olan bir UzmanPosta sunucusu ile bütün kurum şapkası altında kalan firmalarına mail hizmeti alabilirler.

Paylaşımlı UzmanPosta mail hizmetimiz giriş seviyesi olarak nitelendirilebilir. Bu ürünümüzü fiyat performans olarak değerlendirmek gerekir ise piyasanın çok üstündedir. UzmanPosta alt yapısının tüm üstün özelliklerini kullanırken en makul fiyatla servis alırsınız. Exchange sunucular ile direk randevu alışverişinde bulunabilen bir takvim yönetimi, kurum içi ortak kullanılabilen bir adres defteri, her türlü mobil cihazdan ulaşabildiğiniz mesajlarınız ve geçmişe dönük mesajlarınızı rahatça arayabildiğiniz ve tekrardan bilgisayarınıza alacak şekilde bırakabildiğiniz bir e-posta sunucu sistemi size uZman Posta tecrübesini gerçekten yaşatacaktır.

Public Cloud UzmanPosta mail hizmetimiz Paylaşımlı ürünümüze ait tüm özelliklere sahip olup bir çok ekstra sağlar. Bu özellikleri görüp ihtiyacınız olduğunu düşünüyor iseniz aradığınız platformu bulduğunuza emin olabilirsiniz. Public Cloud UzmanPostanın size teknik anlamda gerekli rahatlığı sağlarken, beklentilerinizin üzerinde bir çok idari ve yaklaşımsal artıyı da getirdiğini göreceksiniz.

Hangi servis paketimiz tercih edilirse edilsin alt yapısı aynıdır ve aynı kaliteli destek ile mail hizmeti verilir. Kullanıcı profilinize uygun bir servis paketimiz mutlaka ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır.

Mail hizmetine ek olarak web hosting hizmetine ihtiyacım var

Elektronik posta iletişimi çok önemli bir konu olduğu halde servis sağlayıcılar bunu web hosting hizmetinin bir parçası olarak görmektedir. Aslında kurumsal pazar açısından bu konu incelenir ise eposta ve web hosting her kurum için farklı önem arz eder. UzmanPosta eposta servisine hak ettiği önemi vererek tamamen bu hizmete adanmış bir altyapı ve servis ön hazırlığı ile sizlere hizmet vermektedir.

Kurumunuzun her türlü web hosting ihtiyacı için bu hizmetleri geliştirdiğimiz ve sunduğumuz bir başka platformumuz bulunmaktadır. Her türlü farklı talebinize karşılık bulabileceğiniz bu web sitemize www.internet.gen.tr adresinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca size bu konuda yardımcı olmamızı isterseniz UzmanPosta destek personelimiz memnuniyet ile sizi yönlendirecek ve web hosting ihtiyaçlarınızı da aynı profesyonel hizmet yaklaşımı ile almanıza yardımcı olacaktır.

Gönderdiğimiz mesajların alıcılarına sağlıklı ulaşması için neler yapılıyor

Kullanıcılarımızın göndermiş olduğu mesajların alıcılarına hızlı ve doğru şekilde ulaşması için UzmanPosta mail hizmeti üzerinde özel önlemler alınmıştır. Bunlar hakkında bilgi vermeden önce alınan önlemlerin olaya ne kadar etki edeceği konusunda fikir vermesi açısından bazı konuları açıklığa kavuşturmak gerekir.

UzmanPosta sisteminin dışarı doğru gönderim yapan sunucuları üzerinden, tanıtım, bilgilendirme veya benzeri amaçlı aynı içerikli mesajın yüksek adetli gönderilmesi kesinlikle kabul edilmemektedir. Bunun engellenmesi için katı kurallarımız bulunmaktadır ve bu kurulların uygulanabilmesi için her türlü teknik ve idari önlem alınmıştır. Bu gibi aksiyonları engellemek, adetli mesaj gönderiminin sistemize ve tüm müşterilerimize vereceği zararı ortadan kaldırmak için, mail hizmet sözleşmemiz içinde bu konuya yer verilmiş ve bu fiilin "tek taraflı hizmet iptali" sebebi olacağı belirtilmiştir.

Mesajlarınızın alıcılarına hızlı ve doğru ulaşması için mesajın çıkış kaynağına göre izlediği yolu bilmek gerekir. Ülkemizde kullanılan erişim aboneliklerinin çoğu Adsl ile olmaktadır ve bu ağ üzerindeki IP adreslerinin çoğu dünyadaki kara IP listelerine kayıtlıdır. ADSL erişim kullanılarak gönderilen her mesaj bu IP adresleri ile ilgili izler içermektedir. Mesajınızı alacak sistemlerde IP kara listesi kontrolü yapan bir algılayıcı var ise mesajınızın spam kabul edilme ihtimali ciddi miktarda yükselecektir. UzmanPosta mail gönderim sunucuları özel bir uygulama ile size ait IP adres izlerini mesajınızdan temizlemektedir. Bu sayede mesajlarınızın spam olarak algılanması konusunda çok önemli bir problem ortadan kaldırılmış olur.

Alan adınıza ait DNS kayıtlarında bulunan eposta almak ve göndermek ile ilişkili konuları düzenleyen kayıtlar mesajlarınızın alıcılarına sağlıklı ulaşması konusunda büyük önem taşır. Doğru yapılmış DNS kayıtları gönderdiğiniz mesajların alıcı sunuculardaki spam algılıyacılarına uygunsuz dns kayıdı sebebi ile takılma riskini azaltır. DNS kayıtlarınıza dışarı doğru gönderim yaptığımız sunucu IP adreslerini belirten SPF kayıtlarını girmekteyiz ve bu IP adreslerinde olan değişiklikleri eş zamanlı olarak düzenlemekteyiz. Bu sayede gönderilen mesajlarınızın doğru şekilde ulaştırılma yüzdesi artacaktır.

UzmanPosta sisteminin dışarı doğru gönderim yapan sunucularının ters DNS kayıtları doğru yapılmıştır ve bu IP adreslerinin İnternet ortamındaki repütasyon kontrolleri sürekli yapılmaktadır. Herhangi bir şekilde riske girmiş IP adresleri kara listelere girmeden önce sistemlerimizden çıkartılmakta ve sebebi araştırılarak ortadan kaldırılmaktadır. Gönderim sunucularımızın tüm kayıtları DNS bazlı yapıldığı için IP adreslerindeki değişiklikler anında İnternet ortamına yansımaktadır. Böylece oluşacak problemler hızlıca ortadan kaldırılmış olur.

Yukarıda anlatılan teknik olarak kolay anlatılabilir önlemler dışında daha farklı uygulamalarımız bulunmaktadır. Eğer bu konu da kurumunuza özel bir uygulama isterseniz, sadece sizin gönderdiğiniz mesajların orijine olduğu size özel IP adresi verebilmemiz mümkündür. Normalde bu opsiyon tümüyle ve sadece size ait eposta sunucusu olursa çalışacak bir yöntemdir fakat uZman Posta mail gönderim sunucularında bu imkan her müşterimize sağlanabilmektedir. Alan adınıza ait ters dns kayıtları ve diğer MX kayıtlarının bu özel IP adresine yapılması, size ait alan adına IP adresi eşleştirme hizmeti alınarak mümkün olur. Sadece sizin mesajlarınızı taşıyan ve başka bir kimsenin kullanmayacağı bir IP adresine sahip olabilirsiniz. Bu uygulama UzmanPosta mail hizmetleri içinde bulabileceğiniz çok önemli bir eklentidir ve ülkemizde bunu destekleyen herhangi bir servis sağlayıcı yoktur.

Burada anlatılan tüm detaylar size ait mesajların alıcılarına en hızlı ve doğru şekilde ulaşması için yapılmış teknik bilgiye ve tecrübeye dayalı uygulamalardır. Mesajınızın içeriği ve eposta yazarken uyacağınız bir kaç küçük detay, mesajlarınızın alıcısına doğru ulaşması için en az bu teknik detaylar kadar önem taşır. Örneğin yazacağınız mesajların konu hanesini boş bırakarak göndermeniz veya mesaj gönderimi yaptığınız sistemin zaman ayarlarının düzgün olmaması, gönderdiğiniz mesajların alıcı tarafında direk spam kutusuna düşmesine sebep olabilmektedir.

Hesap Yönetimi nasıl yapılıyor, bu konu da yardımcı oluyormusunuz

UzmanPosta sisteminin yönetimi tümüyle web tabanlı ve Türkçe bir arayüz ile yapılmaktadır. Kurumunuz veya biz, ihtiyaç duyulan hesap yönetimi işlemlerini aynı ekranlar üzerinden yaparız. Müşterimiz olduktan sonra size verilen kullanıcı adı ve şifre aracılığı ile UzmanPosta mail hizmetinin size ait tüm fonksiyonlarını yönetebilirsiniz. Hiç bir ihtiyacınız için üçüncü bir şahıstan yardım alma gereğiniz yoktur.

Size ait hesapları yönetmek için kendi kurumunuz içinde ilgilenebilecek bir yetkiliniz yok ise veya herhangi bir sebep ile işlemleri bizim yapmamızı tercih ederseniz her türlü talebiniz tarafımızdan alınıp, istediğiniz işlemler yapılacaktır. Yeni bir eposta hesabı açılması, şifre değişikliği, iptal veya benzeri tüm konularda bize dönüş yapıp taleplerinizin yerine getirilmesini isteyebilirsiniz. Size sağlanmış olan yönetim panelinin tüm ihtiyaçlarınızı karşılıyor olması bunları illa sizin yapmanızı gerektirmez. Taleplerinizi güvenlik amaçlı olarak eposta mesajı, yardım destek sayfamızdan bir kayıt ile veya size uygun ise faks yolu ile bildirmeniz işleminizin tarafımızdan anında yapılması için yeterlidir.

UzmanPosta mobil iletişim cihazlarına, BlackBerry iPhone Android, uyumlumudur

UzmanPosta mail hizmeti mobil iletişim cihazları ile uyumludur. Mobil iletişim operatörlerinin sağladığı alt yapı üzerinde çalışan ve e-posta istemcisi bulunan tüm telefon cihazları ile UzmanPosta platformu üzerinden mesajlaşılabilir. UzmanPosta mobil cihazların e-posta iletişimi için en çok tercih ettiği IMAP ve Secure(güvenli) IMAP protokollerini standart olarak destekler.

Günümüzün en popüler cihazları olan BlackBerry, iPhone ve Android cihazları için özellikle mobil ara yüzü olan UzmanPosta mail hizmeti diğer marka cihazlara da aynı mobil yüzü web üzerinden anında entegre edebilmektedir. Bu ara yüz sayesinde düşük iletişim hızlarında dahi yüksek performans ile maillerinize ulaşabilirsiniz.